İNŞAAT TOZU - GERÇEKLERİ BİLİYOR MUSUNUZ?

İNŞAAT TOZU - GERÇEKLERİ BİLİYOR MUSUNUZ?

İnşaat tozu, inşaat sektörünün karşılaştığı tozları ifade eder. Solunumunuzu ciddi şekilde etkileyebilir, yaşamı değiştiren akciğer hastalıklarına neden olabilir ve hatta öldürebilir.

 

İnşaat tozu, inşaat sektöründe çalışırken tipik olarak karşılaşılan toz türlerini tanımlamak için kullanılan genelleştirilmiş bir terimdir. Rahatsız edici olmanın yanı sıra, doğru şekilde kontrol edilmediğinde bu tozlar son derece tehlikeli olabilir. Başlangıçta solunumunuzu etkileyebilirler, ancak sağlığınıza zarar verebilirler ve zamanla bazı toz türlerine uzun süre maruz kalmak yaşamı değiştiren akciğer hastalıklarına ve hatta ölüme neden olabilir. Toz ASLA zararsız kabul edilmemelidir!

 

Atmosferde ve ev ya da ofis çevresinde bulunan insan derisi hücreleri ve tekstil lifleri gibi günlük ince toz parçacıklarına hepimiz aşinayız, ancak inşaat sektöründeki işçiler şu sorunlarla karşı karşıya kalıyor: daha aşırı toz çeşitlerine maruz kalma.

Tipik olarak, bu malzemeleri keserken, eğelerken, öğütürken veya başka bir şekilde rahatsız ederken oluşan üç ana inşaat tozu türü vardır:

SİLİKA TOZU

Beton, tuğla, fayans, harç ve kumtaşı (Solunabilir Kristal Silika veya RCS olarak bilinir)

TALAŞ

MDF ve kontrplak gibi yumuşak ahşap, sert ahşap ve ahşap bazlı ürünler

DAHA DÜŞÜK TOKSİSİTE TOZLARI

Alçı (örneğin alçıpanda), kalker, mermer ve dolomit

Tüm tozlara maruz kalma önlenmeli veya bunun makul ölçüde pratik olmadığı durumlarda, en azından yeterince kontrol edilmeli ve en aza indirilmelidir.

 

NE YAPMALIYIZ?

  • -Taşlama veya testere yerine özel kesme teknikleri uygulayın veya doğru seviyelerde sağlanan su toz bulutlarını nemlendirdiği için ıslak kesme işlemlerini kullanın.
  • -Aşağıdaki gibi alet üstü çıkarma ile toz emisyonunu kaynağında azaltın.
  • -Solunum Koruyucu Ekipmanın (RPE) ve Kişisel Koruyucu Ekipmanın (PPE) mevcut olduğundan ve doğru şekilde giyildiğinden emin olun.
  • -Tozun kaçmasını önlemek için kaplama veya geçici ekranlar kullanın.
  • -Maksimum verimlilikte çalışmaya devam etmeleri için kullanılan ekipman/araçların uygun şekilde bakımını yapın.
  • -Püskürtme sırasında riskleri azaltan silika içermeyen aşındırıcılarla çalışın.
  • -İşyerinde yeterli havalandırma olduğundan emin olun.
  • -Tozun araçlara ve evlere bulaşmasını önlemek için işten ayrılmadan önce tozu temizlemek için yerinde yıkama tesislerine erişin.
  • -Risk seviyelerini belirlemek için tam bir COSHH risk değerlendirmesinin yapıldığından ve güvenli çalışmayı sağlamak için doğru prosedürlerin uygulandığından emin olun.
  • -Çok ince toz olup olmadığını göstermek ve kaynağın tam olarak belirlenmesine yardımcı olmak için güçlü bir ışık huzmesi sağlayan toz lambalarını kullanmaya bakın.